Arkiva e November, 2016

Dhuna ndaj gruas, shoqatat: Institucionet neglizhente, kujtohen vetem ne ditet nderkombetare

Problemet ekonomike, mosfunksionimi i strukturave përkatëse por edhe mentaliteti janë faktorët që ndikojnë në shtimin e rasteve të dhunës ndaj grave.  Psikologia Aurela Agalliu ngre shqetësimin për rritjen e rasteve të grave të dhunuara si dhe problematikën e paragjykimit e cila i ndalon gratë të denoncojnë fenomenin. Aurela Agalliu: “Numri është...
Lexo me teper

Grate e Kosoves, marshim kunder dhunes ndaj grave

Gratë e Kosovës kanë marshuar sot në rrugët e Prishtinës për të shprehur kundërshtimet për dhunën ndaj grave. Ky marsh është zhvilluar në Ditën e Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Marshi me moton “Nuk ka arsyetim” është përmbyllur me vendosjen e broshurave me citime me dhunën ndaj grave...
Lexo me teper

Turizmi dhe kultura, takimi i Konsujve te Nderit

Kthimi i Shqipërisë në destinacion turistik jo vetëm për vendet e rajonit por dhe më gjerë, si dhe nxitja me investime konkrete në këtë sektor, ishte qëllimi i organizimit të një tryeze të veçantë dhe të munguar deri më tani nga Shoqata e Konsujve të Nderit. Nën drejtimin e Presidentit...
Lexo me teper

Pa alternative: Merkel do te luftoje per mandatin e katert

Pritja mori fund: Kancelarja Angela Merkel bëri të ditur rikandidimin para presidiumit të CDU-së në Berlin. Megjithë pakënaqësitë mes gjermanëve, shumë vetë nuk shohin alternativë më të mirë se kancelarja aktuale. Kancelarja gjermane, Angela Merkel është shprehur se do të kandidojë edhe një herë të katërt për unionin CDU/CSU në...
Lexo me teper

Protesta ne Stamboll – Qytetaret kunder projektligjit që fal perdhunuesit e te miturve

Në shenjë kundërshtimi ndaj projekt-ligjit të propozuar së fundmi nga qeveria turke, i cili nëse do të miratohet në Parlament do të falë personat që abuzojnë seksualisht me të miturit nëse ata martohen me viktimat, mijëra qytetarë kanë protestuar në Stamboll, Izmir dhe Trabzon. Ata kanë mbajtur në duar pankarta...
Lexo me teper

Hendeku gjinor për pagesat merr fund pas 170 vjetësh

Autorët e një raporti të ri parashikojnë se mund të duhen 170 vjet për të zhdukur pabarazinë tek pagat dhe mundësitë e punësimit për burrat dhe gratë, ndaj kanë bërë thirrje për veprime urgjente për të mbyllur hendekun e barazisë gjinore. Raporti nga Forumi Ekonomik Botëror, I mirënjohur për  profilin...
Lexo me teper
Faqe 1 nga 212