Dhuna ndaj gruas, shoqatat: Institucionet neglizhente, kujtohen vetem ne ditet nderkombetare

Problemet ekonomike, mosfunksionimi i strukturave përkatëse por edhe mentaliteti janë faktorët që ndikojnë në shtimin e rasteve të dhunës ndaj grave.  Psikologia Aurela Agalliu ngre shqetësimin për rritjen e rasteve të grave të dhunuara si dhe problematikën e paragjykimit e cila i ndalon gratë të denoncojnë fenomenin. Aurela Agalliu: “Numri është...
Lexo me teper

Grate e Kosoves, marshim kunder dhunes ndaj grave

Gratë e Kosovës kanë marshuar sot në rrugët e Prishtinës për të shprehur kundërshtimet për dhunën ndaj grave. Ky marsh është zhvilluar në Ditën e Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Marshi me moton “Nuk ka arsyetim” është përmbyllur me vendosjen e broshurave me citime me dhunën ndaj grave...
Lexo me teper

Pa alternative: Merkel do te luftoje per mandatin e katert

Pritja mori fund: Kancelarja Angela Merkel bëri të ditur rikandidimin para presidiumit të CDU-së në Berlin. Megjithë pakënaqësitë mes gjermanëve, shumë vetë nuk shohin alternativë më të mirë se kancelarja aktuale. Kancelarja gjermane, Angela Merkel është shprehur se do të kandidojë edhe një herë të katërt për unionin CDU/CSU në...
Lexo me teper
Faqe 1 nga 1012345...10...E fundit »

Nese deshironi te shtoni ne kete portal nje lajm tjeter, ju lutem klikoni ketu.