Barazia Gjinore, Shqipëria përmirësohet në renditje me 8 vende

Shqipëria është përmirësuar në renditje për sa i përket Raportit të Barazisë Gjinore 2016 të ‘World Economic Forum’. Vendi ynë renditet i 62-ti nga 144 vende të anketuara. Krahasuar me një vit më parë, Shqipëria është përmirësuar në renditje me 8 vende. Sipas ‘World Economic Forum’, pika e fortë e...
Lexo me teper

Hendeku gjinor për pagesat merr fund pas 170 vjetësh

Autorët e një raporti të ri parashikojnë se mund të duhen 170 vjet për të zhdukur pabarazinë tek pagat dhe mundësitë e punësimit për burrat dhe gratë, ndaj kanë bërë thirrje për veprime urgjente për të mbyllur hendekun e barazisë gjinore. Raporti nga Forumi Ekonomik Botëror, I mirënjohur për  profilin...
Lexo me teper

Nëse e duam me të vërtetë barazinë

Jemi me fat që jetojmë në një botë perëndimore ku femrat mund të flasin kundër stereotipeve. Është një privilegj. Barazia gjinore dhe feminizmi nuk ka të bëjë me “urrejtjen ndaj meshkujve” apo idenë e “supermacisë femërore”. Është pikërisht e kundërta. Përcaktimi i feminizmit është, “një person që beson në barazinë...
Lexo me teper

Ermonela Jaho fiton Çmimin Ndërkombëtar të Operës

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho është shpallur fituese e International Opera Awards. Ky çmim, që mund të quhet si “Oscar”-i i Operës Botërore, i është dhënë yllit shqiptar të muzikës operistike, gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të zhvilluar me 15 maj 2016 në Teatrin Savoy të Londrës.   Sopranoja...
Lexo me teper
Faqe 1 nga 712345...E fundit »

Nese deshironi te shtoni ne kete portal nje artikull tjeter, ju lutem klikoni ketu.